Child Development Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

ΑΘΗΝΑ
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Χαμόγελα ευτυχίας

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Χαμόγελα ευτυχίας Empty Χαμόγελα ευτυχίας

Δημοσίευση από Admin Τετ Μαρ 10, 2010 5:08 pm

Χαμόγελα ευτυχίας

Υπάρχει η καθημερινότητα, τα χιλιάδες πράγματα που αυτομάτως έρχονται στο μυαλό μας, από τους λογαριασμούς που πρέπει να πληρωθούν έως τις δουλειές που πρέπει να γίνουν, υπάρχει όμως και η απόλαυση, ένα σημαντικό κομμάτι της ευτυχίας, καθώς επηρεάζει όλο τον οργανισμό μας. Μια καλή ανάμνηση, ένα καφεδάκι με τους φίλους, μια βόλτα στο πάρκο, αλλά και το χαμόγελο ενός μωρού, ελαττώνουν σημαντικά τα επίπεδα της ορμόνης του στρες, κάνοντάς μας ευτυχισμένους εκ των έσω! Ειδικά το χαμόγελο των μωρών, εκτός από την αίσθηση ευφορίας που μας χαρίζει, έχει αποδειχθεί, σύμφωνα με τελευταίες έρευνες, ότι μας κάνει καλύτερους βγάζοντας προς τα έξω τον καλό μας εαυτό. Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξε πρόσφατα ο ψυχολόγος Ρίτσαρντ Γουάιζμαν, έπειτα από ένα πείραμα που έκανε πέρυσι στο Εδιμβούργο χρησιμοποιώντας φωτογραφίες χαμογελαστών μωρών. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Γουάιζμαν τοποθέτησε 240 πορτοφόλια σε διάφορα σημεία του Εδιμβούργου, βάζοντας στις θήκες των περισσότερων φωτογραφίες με τέσσερα διαφορετικά θέματα. Η μία φωτογραφία έδειχνε ένα γελαστό μωρό, η άλλη ένα σκυλάκι, η τρίτη μια οικογένεια και η τέταρτη ένα χαρούμενο, ηλικιωμένο ζευγάρι. Κάποια πορτοφόλια έμειναν χωρίς φωτογραφίες, απλά με αποδείξεις από φιλανθρωπικές εισφορές και εισιτήρια. Το αποτέλεσμα ήταν να επιστραφούν στους ιδιοκτήτες τους, σε ποσοστό 88%, τα πορτοφόλια που περιείχαν στις θήκες τους φωτογραφίες χαμογελαστών μωρών. Όσο για τα υπόλοιπα, επεστράφησαν σε ποσοστά μεταξύ 15% και 53% (εκείνα με τα κουταβάκια…).
Σύμφωνα με τον βρετανό ψυχολόγο Ρίτσαρντ Γουάιζμαν, που ξεκίνησε τη συγκεκριμένη έρευνα, το αποτέλεσμα μαρτυράει ένα δυνατό ένστικτο συμπάθειας και συμπόνιας για τα απροστάτευτα μωρά, το οποίο έχει αναπτυχθεί στον άνθρωπο προκειμένου να φροντίζει για την επιβίωση των μελλοντικών γενεών.

Καλύτερο από αντικαταθλιπτικό το βρεφικό χαμόγελο!

Δύσκολα θα περνούσε ποτέ από το μυαλό μας, πως το χαμόγελο του νεογέννητου μπορεί να επιδρά στη μητέρα του όπως περίπου ένα ναρκωτικό! Κι όμως, πρόσφατα δημοσιεύτηκε σε περιοδικό της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιατρικής, έρευνα που υποστηρίζει πως όταν η μητέρα βλέπει το μωρό της να χαμογελάει, ενεργοποιούνται στον εγκέφαλό της οι ίδιες ακριβώς περιοχές οι οποίες, έχει διαπιστωθεί πειραματικά, ότι σχετίζονται με την ευχαρίστηση και την εξάρτηση που προκαλούν οι ναρκωτικές ουσίες! Σύμφωνα με τους αμερικανούς ερευνητές, πρόκειται για μια πολύ σημαντική ανακάλυψη που θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε καλύτερα τη θεμελιώδη ανθρώπινη σχέση μητέρας-παιδιού, όπως και τα αίτια που οδηγούν σε ορισμένες περιπτώσεις στη διατάραξή της. Με μία μέθοδο που είναι σε θέση να «φωτογραφίζει» τις αντιδράσεις του εγκεφάλου μιας μητέρας, οι ερευνητές παρατήρησαν πώς αντιδρά ο εγκέφαλός της την ώρα που εκείνη κοιτάζει φωτογραφίες του μωρού της. Διαπίστωσαν, λοιπόν, πως όταν η μητέρα κοίταζε το προσωπάκι του παιδιού της, στον εγκέφαλό της ενεργοποιούνταν οι περιοχές που σχετίζονται με τη δράση της ντοπαμίνης, της λεγόμενης ορμόνης της ηδονής. Οι ίδιες ακριβώς περιοχές ενεργοποιούνται κατά τη διάρκεια πειραμάτων που μελετούν την εξάρτηση από τοξικές ουσίες. Διαπίστωση που οδηγεί στο συμπέρασμα ότι για μια νέα μητέρα, το χαμογελαστό προσωπάκι του μωρού της λειτουργεί σαν μια φυσική διεγερτική και εξαρτησιογόνο ουσία.

Πηγή: www.myworld.gr
Admin
Admin
Admin
Admin

Άντρας Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

https://childdevelopment.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χαμόγελα ευτυχίας Empty Απ: Χαμόγελα ευτυχίας

Δημοσίευση από Ioanna Τρι Μάης 25, 2010 12:51 pm

Μου έκαναν εντύπωση αυτά που διάβασα για το "χαμόγελο της ευτυχίας", τα οποία ανέσυραν από τη μνήμη μου τα αίσθημα που είχα μετά την γέννηση του 3ου παιδιού μου, όταν αυτή χαμογελούσε και με κοίταζε όταν είμασταν οι δυό μας. Αίσθημα που ακόμα και τώρα που έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε το ονόμαζα και ονομάζω "ηρεμιστικό χάπι". Ετσι το ένιωθα. Εχει σημασία ότι ήταν στο τρίτο και όχι στα πρώτα. Ισως τότε το είχα περισσότερο ανάγκη, το ήρεμο χαμόγελο της μεσά στην ένταση της ημέρας με 3 παιδιά.
Παρατηρώ τώρα διαβάζοντας τα παραπάνω, ότι αντίστοιχο συναισθημα έχω στην δουλειά όταν κοιτάζω τις φωτογραφίες των κοριτσιών μου και ιδιαίτερα αυτές μικρότερης ηλικίας που έχω τοποθετήσει γύρω μου.
Θυμάμαι ότι σε ημέρες με πολλή δουλειά με ξεκουράζουν και με ηρεμούν, θα μπορούσα να πω πως με ταξιδεύουν.
Ioanna
Ioanna
Ghost Writer
Ghost Writer

Θηλυκό Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης