Child Development Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

ΑΘΗΝΑ
Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Τσακωμοί μεταξύ αδελφών

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τσακωμοί μεταξύ αδελφών Empty Τσακωμοί μεταξύ αδελφών

Δημοσίευση από Maria Δευ Μαρ 08, 2010 3:13 pm

Οι δύο κόρες μου (ηλικίας 14 & 16 ετών) τσακώνονται συνέχεια. Τις μεγάλωσα μόνη μου από τότε που ήταν 2 & 4. Φωνάζουν και χτυπούν τις πόρτες, πετούν αντικείμενα και χτυπούν η μια την άλλη. Κάθε φορά που τις ακούω τρομάζω. Ποτέ δεν ξέρω τι να κάνω γιατί έχω κουραστεί με όλη αυτή την ιστορία που λέω απλά "Άντε πάλι". Όταν ήταν πιο μικρές έμπαινα στη μέση και ηρεμούσαν τα πράγματα, αλλά τώρα δεν έχει αποτέλεσμα και φοβάμαι μην τραυματιστούν σοβαρά.
Έχουν πολύ διαφορετικές προσωπικότητες. Η μεγάλη δεν καταλαβαίνει πότε πρέπει να σταματήσει και συνεχίζει μέχρι ο άλλος να αντιδράσει. Αυτό το κάνει και σε μένα. Και οι δυο λένε συνέχεια πόσο μισούν η μια την άλλη και ότι δεν θέλουν να προσπαθήσουν να βρουν τρόπο να αντιμετωπίσουν την κατάσταση για να μπορέσουμε να ζήσουμε όλοι αρμονικά. Δεν νοιάζονται για τίποτα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι ότι όταν γίνουν ενήλικες θα με κατηγορήσουν ότι φταίω που τους άφησα να έχουν άσχημα παιδικά χρόνια. Ο πατέρας τους ζει σε άλλη πόλη και δεν το έχω συζητήσει μαζί του (δεν είναι και ο πιο συζητήσιμος άνθρωπος). Κουράστηκα πια να προσπαθώ να βρω μια λύση.
Maria
Maria
New Writer
New Writer

Θηλυκό Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσακωμοί μεταξύ αδελφών Empty Απ: Τσακωμοί μεταξύ αδελφών

Δημοσίευση από Christina Δευ Μαρ 08, 2010 3:24 pm

Οι κόρες σου μου θυμίζουν εμένα και την αδερφή μου πολλά χρόνια πριν. Έχουμε 15 μήνες διαφορά και σαν έφηβοι τσακωνόμασταν και εμείς με τον ίδιο τρόπο. Η λύση βρέθηκε όταν στα 19 μου έμεινα μόνη μου. Τότε γίναμε καλές φίλες. Μερικές φορές η απόσταση μεταξύ εφήβων είναι πολύ καλή λύση. Μπορεί μια από τις δυο να μείνει με τον πατέρα της για λίγο; Ίσως η κάθε μια χρειάζεται τον χώρο της.
Ελπίζω να βρεις λύση στο πρόβλημά σου. Αν όχι, περίμενε μέχρι η μια να πάει να σπουδάσει και να μείνει μόνη της. Δεν είναι πολλά χρόνια μέχρι να γίνει αυτό. Τότε πιστεύω θα ηρεμήσεις κι εσύ.
Christina
Christina
Ghost Writer
Ghost Writer

Θηλυκό Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσακωμοί μεταξύ αδελφών Empty Απ: Τσακωμοί μεταξύ αδελφών

Δημοσίευση από Maria Δευ Μαρ 08, 2010 3:33 pm

Γειά σου Χριστίνα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι ακριβώς αυτό που λες . . . είναι θέμα χώρου. Όταν είναι και οι δυο στο μπάνιο το πρωί, ή στην κουζίνα ή στο αυτοκίνητο, οπουδήποτε έρχονται κοντά, είναι σαν οι δυο προσωπικότητές τους να μην χωρούν στον ίδιο χώρο. Θα περιμένω ώσπου μια από τις δυο να πάει να μείνει μόνη της (όταν τελειώσουν το σχολείο βέβαια). Ελπίζω πως όπως εσύ έτσι και οι κόρες μου όταν ζήσουν χώρια θα είναι καλά. Στον πατέρα τους δεν μπορούν να μείνουν γιατί ζει πολύ μακριά και δεν θέλω να υπάρξει πρόβλημα με το σχολείο τους. Η απάντησή σου με έκανε να νιώσω καλύτερα. Ευχαριστώ.
Maria
Maria
New Writer
New Writer

Θηλυκό Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσακωμοί μεταξύ αδελφών Empty Απ: Τσακωμοί μεταξύ αδελφών

Δημοσίευση από Christina Τετ Μαρ 24, 2010 7:35 pm

Χαίρομαι που βοήθησα. Ελπίζω να το ξεπεράσεις γρήγορα το πρόβλημα.
Christina
Christina
Ghost Writer
Ghost Writer

Θηλυκό Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης